آیا روش‌های پاک کردن تتو واقعاً مؤثر هستند؟

در حال حاضر لیزردرمانی، بهترین گزینه برای پاک کردن تاتو محسوب می‌شود؛ زیرا قابلیت آن را دارد که رنگ تاتو را بدون ایجاد هیچگونه جراحت و جای زخم، برطرف کند. سیستم لیزر کیوسوئیچ یک دستگاه پیشرفته پزشکی است که برای تولید طول موج‌های خاصی از نور طراحی شده است. نور تولید شده با طول موج مورد نظر توسط بافت هدف که در این مورد، همان ماده رنگی تاتو می‌باشد، جذب می‌شود.
(ضربان) پالس لیزر کیوسوئیچ تنها در کسری از ثانیه انجام می‌گیرد و این قابلیت را برای پرتو لیزر فراهم می‌کند که با کارآیی بالایی از پوست عبور کند و با تولید حداقل گرما به طور مؤثری توسط ذرات جوهر تاتو جذب شود. جذب سریع انرژی امواج لیزر باعث می‌شود که ذرات رنگ تاتو تخریب شده و به اجزای ریزتری شکسته شود. سپس این ذرات ریز توسط ماکروفاژهای بدن انسان که فیلتراسیون طبیعی خود بدن هستند، تمیز و دفع می‌شوند.

 

لیزر کیوسوئیچ چیست و چگونه تتو را از بین می‌برد؟

حرف Q در لیزر کیو سوئیچ به معنی کیفیت است. در این روش از اشعه‌ی پرقدرت لیزر با چنان دقت بالایی استفاده می‌شود که باعث گرم شدن بافت ها نخواهد شد. این به معنی ایجاد کمترین آسیب به بافت های اطراف و هدف قرار گرفتن رنگدانه های تتو به طور مستقیم خواهد بود. یکی دیگر از مزایای این روش سرعت بالا و عوارض کمتر آن خواهد بود. اشعه‌های این لیزر طول موج‌های مختلفی داشته و می‌توانند رنگ‌های مختلف تتو را مورد هدف قرار دهند. رنگ‌های گرم مثل قرمز، زرد، صورتی، نارنجی و قهوه‌ای در عمق کمتری از پوست قرار گرفته و به طول موج کوتاه‌تری نیاز خواهند داشت. در مقابل رنگ‌های تیره در عمق بیشتر پوست قرار گرفته و نیازمند طول موج‌های بالاتری خواهند بود.
دستگاه لیزر کیو سوئیچ ترکیبی از سه سیستم لیزری مختلف در یک دستگاه است:

لیزر Nd: YAG

این لیزر از دو طول موج مختلف پشتیبانی کرده و می‌تواند دو گروه از رنگ‌های تتو را مورد هدف قرار دهد. طول موج کوتاه‌تر برابر 532 نانومتر بوده و برای رنگ‌های گرم مثل قرمز، زرد، صورتی، نارنجی، قهوه‌ای و حتی سفید به کار می‌رود.

لیزر Ruby

این لیزر دارای طول موج 694 نانومتر بوده و می‌توان از آن برای رنگ‌های غیرعادی مثل سبز روشن و فیروزه‌ای استفاده کرد. این لیزر تأثیر مناسبی بر رنگ‌های مقاوم خواهد داشت.

لیزر الکساندرایت

پس از هدف قرار دادن تتو با لیزر Nd: YAG معمولاً تنها رنگ باقیمانده سبز تیره بوده که مقاوم‌ترین رنگ در برابر لیزر است. این لیزر با طول موج 755 نانومتری برای از بین بردن این رنگ مناسب خواهد بود.

مزایای استفاده از لیزر برای پاک کردن تاتو

  • غیرتهاجمی بودن: لیزر کیوسوئیچ تنها روش مؤثر و غیرتهاجمی برای از بین بردن لیزر بدون باقی ماندن جای زخم خواهد بود.
  • درد کمتر نسبت به روش‌های سنتی
  • توانایی از بین بردن همه‌ی رنگ‌ها
  • سازگار بودن با بدن
  • بی خطرترین روش از بین بردن تتو

معایب و عوارض پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوئیچ

همانند دیگر انواع لیزر، پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوئیچ نیز راه حلی فوری نخواهد بود. این روش نیازمند مراقبت و صبر کافی در بین جلسات درمانی خواهد بود.

به خصوص لیزر الکساندرایت می‌تواند باعث رنگ پریدگی پوست در اطراف ناحیه‌ی هدف شود. البته این مشکل موقتی خواهد بود.

پاک کردن تتو با لیزر معمولاً باعث ایجاد تاول می‌شود. با وجود اینکه تاول به عنوان نشانه‌ای مثبت در روند بهبودی شناخته می‌شود می‌تواند با ایجاد درد و خارش باعث آزار شما شود. همچنین مراقبت نادرست از تاول باعث باقی ماندن جای آن خواهد شد.

عوارض جانبی و خطرات پاک کردن تتو با لیزر

پاک کردن تتو با لیزر معمولاً نسبت به گزینه‌های دیگر خطر کمتری خواهد داشت ولی نباید در دوره‌ی بهبودی به منطقه‌ی درمان شده دست بزنید چراکه باعث باقی ماندن جای زخم خواهد شد. پاک کردن تتو تحت نظر پزشک متخصص، در یک کلینیک مجهز و به وسیله دستگاه‌های لیزر مجهز روز دنیا روشی امن محسوب می‌شود که معمولاً عارضه جانبی خاصی ندارد.

مراقبت‌های پس از پاک کردن لیزر با تتو به منظور کاهش عوارض جانبی

پس از هر جلسه لازم است تا دستورالعمل‌های مراقبتی خاصی را رعایت کنید. معمولاً این مراقبت‌ها شامل استفاده از پمادهای آنتی باکتریال به مدت چند روز خواهد بود. این پماد به ترمیم پوست و کاهش خطر عفونت کمک خواهد کرد. پس از هر بار استعمال پماد، پانسمان زخم را نیز تعویض کنید.

حداقل به مدت 2 هفته:

  • ناحیه‌ی درمان شده را تمیز و خشک نگه دارید.
  • از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید.
  • از قرار دادن ناحیه‌ی درمان شده در معرض نور خورشید پرهیز کنید.
  • دلمه‌ها و تاول‌های ایجاد شده را نکنید.

سایر روش‌های پاک کردن تاتو علاوه بر لیزر


علاوه بر لیزر کیوسوئیچ برای پاک کردن تاتو از روی پوست روش­های دیگری نیز وجود دارند که به اندازه لیزر پاک کردن تاتو پرطرفدار نیستند. در ادامه به دو روش دیگر پاک کردن تاتو می‌­پردازیم:

برداشتن تتو با جراحی

 

برداشتن تتو با جراحی که به آن اکسیزیون نیز گفته می‌شود روشی است که در طی آن قسمتی از پوست تتو شده برداشته شده و پوست باقیمانده بخیه زده می‌شود. این روش تهاجمی‌ترین تکنیک برای پاک کردن تتو بوده ولی تنها روشی است که می‌توان موفقیت آن را به طور قطعی تضمین کرد.

این روش معمولاً هزینه‌ی کمتری نسبت به لیزر داشته ولی جای زخم آن بر روی بدن شما باقی خواهد ماند. درنتیجه تنها برای تتوهای کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این روش معمولاً توسط جراح پلاستیک و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌شود. در این روش جراح با استفاده از اسکالپل یا تیغ جراحی پوست تتو شده را بریده و پوست باقی مانده را بخیه می زند. این روش بسته به سایز تتو چند ساعت زمان خواهد برد.

مراقبت بعد از پاک کردن تتو با جراحی

دوران بهبودی این روش چند هفته بوده و در طی این مدت لازم است تا پمادهای تجویز شده را به منظور کمک به بهبودی پوست و جلوگیری از عفونت استفاده کنید. منطقه‌ی جراحی را به مدت حداقل 2 هفته کاملاً تمیز و به دور از نور خورشید نگه داشته و دستورات مراقبتی جراح را به دقت اجرا کنید.

خطرات و عوارض جانبی جراحی برای پاک کردن تتو

جراحی برای پاک کردن تاتو عملی تهاجمی می‌­باشد که در آن پوست برش می­‌خورد و نیاز به بخیه دارد. همچنین درد و ناراحتی بعد از عمل جراحی از سایر روش­‌های پاک کردن تتو بیشتر است.

یکی از عوارض مهمی که بعد از جراحی پاک کردن تاتو ممکن است اتفاق بیفتد، ماندن جای زخم و ایجاد اسکار بر روی پوست است. جای زخم این جراحی مانند هر جراحی دیگری ممکن است به سادگی از روی پوست شما محو نشود. همچنین ریسک ایجاد عفونت در محل برش ایجاد شده وجود دارد و در صورت رعایت نکردن مراقبت­‌های بعد از جراحی ممکن است مشکل ساز شود.

دیگر کاربردهای لیزر کیوسوئیچ

لیزر کیوسوئیچ می تواند انواع تاتوهای حرفه ای و نیمه حرفه ای را از بین ببرد و پاک کند. علاوه بر این، لیزر کیوسوئیچ برای درمان لکه های ناشی از آفتاب سوختگی، لکه های پیری، خال و کک و مک نیز عالی است. همچنین برای بالا کشیدن پوست و جوانسازی پوست، نیز از دستگاه کیوسوئیچ استفاده می شود.

ریمو بسیاری از تاتو ها را در ناحیه ابرو در یک جلسه

پخش ویدیو